Úvod Blog Jaký je rozdíl mezi sádrovými a VPC omítkami?
blog

Praktické rady, inspirace i novinky

zo světa stavebnictví

Jaký je rozdíl mezi sádrovými a VPC omítkami?

Výhody sádrových omítek

Sádra je jako pojivo přírodní, ekologický a zdraví neškodný materiál. Na jejím povrchu se nedrží prach, a proto je vhodná pro alergiky. K výhodám sádrových produktů patří jejich průdušnost a schopnost absorbovat vlhkost a později ji opět uvolnit do prostoru. Díky své akumulační vlastnosti udrží teplo a přirozeně tak zabezpečí příjemné klimatické podmínky v místnosti, rovnováhu teploty stěn a interiéru. 
V neposlední řadě je výhodou těchto omítek jejich cena. Použitím jednovrstvých sádrových produktů je možné v porovnání s klasickými vícevrstvými systémy (cementový nástřik, jaderná omítka a vnitřní jemná omítka) ušetřit až třetinu finančních nákladů na materiál a práci. 
Každý stavebník, odborník, ale i laik určitě ocení jednoduchou a rychlou aplikaci, dobré schnutí omítek i jejich výbornou přilnavost k povrchu. Díky vlastnostem sádrového pojiva omítky nepraskají ani v případě větších hrubek. Je možné je zpracovat ručně, anebo strojově.
Další výhodou je možnost realizace drobných, nepoznatelných oprav v případě poškození. Jsou ideální na povrchové úpravy ostění, například po výměně oken. Svoje uplatnění nachází i na plochách, u kterých je třeba sjednotit povrch. 

Nevýhody sádrových omítek

Díky hygroskopickým vlastnostem sádry (schopnost pohlcovat vlhkost z okolního prostředí) jsou všechny sádrové výrobky určeny pouze na použití v interiéru. 
Nelze je použít v prostorech trvale zatížených vlhkostí, jako jsou například velké pracovny a kuchyně, restaurace, veřejné bazény a podobně. 
Jejich použití v domácích koupelnách a kuchyních je však za dodržení určitých opatření možné. Nutností je však sádru účinně chránit proti nadměrnému přísunu vlhkosti. I z toho důvodu sádrovou omítku nelze použít například při sanaci vlhkého zdiva. 

Výhody vápenocementových omítek

Vápenocementová omítka je historií prověřený materiál. Její pomocí se dá vytvořit hladká, ale i strukturovaná stěna, hodí se do všech prostor včetně koupelen a na všechny základní stavební materiály (cihla, pěnobeton, beton).
Díky obsahu cementu je vápenocementová omítka pevnější a odolnější, lépe reguluje vlhkost, stejně jako sádrová omítka. 
Strukturované povrchy vápenocementových omítek zlepšují akustické vlastnosti stěny. S materiálem se dobře pracuje, povrch se lehce přetírá interiérovou barvou a nahrubo staženou omítku je možné obložit i keramickým obkladem. 

4. 6. 2021 Predvolený administrátor Share:

Kontaktný formulár

Wait, form is loading...